Προκήρυξη διαγωνισμού για τη συγγραφή μελέτης για την Ιστορία της Πρέβεζας

Το Ίδρυμα Ακτία Νικόπολις και το Τμήμα ΓΑΚ Πρέβεζας προκηρύσσουν τον 4ο διαγωνισμό για τη συγγραφή μελέτης που θα αναφέρεται σε οποιοδήποτε θέμα της Ιστορίας της Πρέβεζας από την εποχή της ίδρυσής της μέχρι τα μέσα του 20ού αιώνα.

Ο διαγωνισμός διενεργείται με σκοπό την επιλογή της καλύτερης μελέτης, στον ή τη συγγραφέα της οποίας θα απονεμηθεί χρηματικό έπαθλο ποσού χιλίων ευρώ (1.000 €).

Επιπλέον, οι μελέτες που θα κριθούν άξιες δημοσίευσης, θα εκδοθούν σε ειδικό τόμο υπό τον τίτλο «Ψηφίδες Ιστορίας της Πρέβεζας δ΄» με τη φροντίδα του Ιδρύματος Ακτία Νικόπολις, όπως έγινε και με τις μελέτες των προηγούμενων διαγωνισμών.

Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό έχουν πτυχιούχοι και φοιτητές ελληνικών ή ξένων Πανεπιστημίων.

Περισσότερες πληροφορίες: εδώ.