10 Υποτροφίες για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στα «Ευφυή Συστήματα Υποδομών Ζωτικής Σημασίας» και ευκαιρίες εργοδότησης προσφέρει το Κέντρο Αριστείας «Κοίος»

Το Κέντρο Αριστείας για Έρευνα και Καινοτομία «Κοίος» προσφέρει δέκα (10) υποτροφίες για φοίτηση στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στα «Ευφυή Συστήματα Υποδομών Ζωτικής Σημασίας» για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023. Το Πρόγραμμα προσφέρεται από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Κέντρο Αριστείας για Έρευνα και Καινοτομία «Κοίος» και το Imperial College London.

Οι υποτροφίες θα απονεμηθούν σε νεοεισερχόμενες/ους φοιτήτριες/ές που θα γίνουν δεκτοί στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα με βάση την ακαδημαϊκή τους επίδοση και θα καλύπτουν μέχρι το 100% των διδάκτρων. Επιπλέον, δίνεται η δυνατότητα στους υποψηφίους φοιτητές/τριες να υποβάλουν αίτηση για μερική απασχόληση στο Κέντρο Αριστείας «Κοίος», το μεγαλύτερο ερευνητικό κέντρο του Πανεπιστημίου Κύπρου σε θέματα Τεχνολογιών Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) (Information and Communication Technologies-ICT), λαμβάνοντας μηνιαίο εισόδημα.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να υποβάλουν αίτηση σε οποιοδήποτε από τα ακόλουθα δύο σχέδια υποτροφιών:

• Υποτροφίες για κάλυψη των διδάκτρων: Καλύπτει το 50% – 100% των διδάκτρων ανάλογα με τα προσόντα των υποψηφίων.
  • Υποτροφίες για κάλυψη διδάκτρων και απασχόλησης: Εκτός από την υποτροφία για κάλυψη των διδάκτρων, θα παρέχεται και ένα μηνιαίο (ακαθάριστο) εισόδημα της τάξης των €750-€100, αναλόγως των ωρών εργασίας, για μερική απασχόληση στο Κέντρο Αριστείας «Κοίος». Η εργοδότηση θα γίνεται με ετήσιο συμβόλαιο το οποίο θα ανανεώνεται με βάση την πρόοδο και την επίδοση του/της φοιτητή/τριας, μέχρι την ολοκλήρωση των σπουδών στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα.

Η καταληκτική ημερομηνία για υποβολή των αιτήσεων είναι: Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου 2022 (5:00 μ.μ.).

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: https://www.kios.ucy.ac.cy/images/News/KIOS_CoE_MSc_Student_Scholarships_Call_I_2022_EN.pdf

Δείτε ολόκληρη τη σχετική ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Κύπρου και πληροφορίες για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα: εδώ.